aikido, ki, kiaikido, łódź, lodz, lodzka, łódzka, sekcja, dojo, ćwiczenia, sala, gimnastyczna, sztuki, walki, zajęcia, zajecia, aikido dojo, aikido łódź, dojo łódź, sztuki walki, walka, samoobrona, sport, sporty, martial, arts, seagal, ueshiba, aiki, aikikai, kimono, japonia, nippon, ki


>> Shin’ei Taido

Shin’ei Taido – styl stworzony przez Noriaki Inoue, bratanka Morihei Ueshiby, znanego jako „Hoken” nauczał Aikido w Tokio w bazie powietrznej Tachikawa tuż przed wybuchem wojny koreańskiej. Później nauczał w Yoyogi Shinmachi. Chociaż nie jest to udokumentowane, używał wtedy terminu Aiki budo. Jego sztuka, będzie nazywana od około 1956 r. jako Shinwa Taido a ostatecznie – Shin’ei Taido. Inoue długo był niezależny od swego wuja i miał prawdopodobnie tylko sporadyczne kontakty z Aikikai.


Autor: Darek Skowroński

>> Nishio Aikido

Nishio Aikido – Od niedawna także rozwijająca się linia Aikido wywodząca się od nauk Shoji Nishio. Charakterystyczne są  bardzo twarde i krótkie techniki służące perfekcyjnej samoobronie. Główne Dojo w Polsce znajduje się w Poznaniu u K. Matuszczaka.


Autor: Darek Skowroński

>> Kobayashi Aikido

Kobayashi Aikido – Nurt Aikido bardzo popularny w Polsce, jest połączony z nurtem Aikikai. Główne ośrodki to mn. Szczecin, Lublin i Poznań. Głównym nauczycielem jest Hirokazu Kobayashi. Ważnymi aspektami tej odmiany jest „kontrola centrum” zarówno swojego jak i partnera. Aikido to jest bardzo dynamiczne i zawiera dużo krótkich technik. Głównymi nauczycielami po za twórcą są G. Savegnago ,A. Cognard i J. Wysocki.


Autor: Darek Skowroński

>> Yoshinkan

Yoshinkan – styl wypracowany przez wieloletniego ucznia Ueshiby – Gozo Shiodę i oficjalnie istniejący od 1955r. Podobnie twardy jak i dwie powyższe. Yoshinkan jest nauczany w japońskiej policji. Utartą nazwą jest „Policyjne Aikido” gdyż główne nastawienie jest tu na skuteczność w samoobronie i fizyczne podejście do Aikido. Wczesne lata 70-te były trudne dla Yoshinkan, kiedy to miał miejsce spór między Shiodą a jednym z jego sponsorów, który również zarządzał dojo. Dojo zostało przeniesione z centralnego położenia w Yoyogi do przedmieść Koganei.


Autor: Darek Skowroński

>> Yoseikan

Yoseikan – pochodzi od innego mistrza Judo, który studiował we wczesnych latach tworzenia się Aikido - Minoru Mochizuki. Szkoła ta jak i powyższa stara się wpleść w techniki Aikido elementy Judo, Karate i innych szkół Sztuk Walki. Yoseikan zniknie prawdopodobnie ze sceny japońskich sztuk walki, gdyż jego twórca - Minoru Mochizuki jest już w podeszłym wieku, a nie rozwinęła się jeszcze sieć dojo tej odmiany Aikido. Ma ono jedynie silną bazę we Francji, aczkolwiek w nieco odmiennej formie, dzięki wysiłkom syna Minoru - Hiroo.


Autor: Darek Skowroński

>> Tomiki Ryu Aikido

Tomiki Ryu Aikido – nazwa pochodzi od nazwiska ucznia O’Sensei Kenji Tomiki. Tomiki był jednym z wysłanych mistrzów Judo z Dojo Jigoro Kano /twórcy Judo/ do Ueshiby aby poznać Aikido. W stylu tym widać próby łączenia Aikido z technikami Judo i szkoła ta jest jedną z twardszych odmian Aikido, nawet występuje tu nauka „Kata” – tradycyjnej walki z cieniem oraz zawody gdzie miesza się Aikido z Judo. Tomiki Aikido było uczone na Uniwersytecie Waseda. Kenji Tomiki objął przewodnictwo nad uniwersyteckim klubem judo w kwietniu 1951 r.


Autor: Darek Skowroński

>> Ki Aikido

Ki Aikido – styl powstały w 1971 r. i nauczany przez Koichi Tohei’a. Nazwa skrótowa, gdyż pełna nazwa to Shin Shin Toitsu Aikido /Aikido ze skoordynowanym ciałem i umysłem/ Główną uwagę skupia się tu na relaksie i użyciu tzw. siły „Ki”. Założeniem jest tu przeniesienie filozofii Aikido na codzienne życie a nie tylko traktowanie Aikido jako układów ruchu i technik samoobrony..


Autor: Darek Skowroński

>> Iwama Aikido

Iwama Aikido – jest to gałąź jednego z głównych osobistych uczniów O’Sensei – Morihiro Saito. W Iwama – miejscowości od której pochodzi nazwa szkoły jest Świątynia Aiki i jej opiekunem jest właśnie Morihiro Saito.
W szkole tej bardzo duży nacisk kładzie się na tradycyjną formę Aikido jaka była ukształtowana w latach 1946 – 1955. Podstawą tej szkoły są techniki z bronią jo i bokken.


Autor: Darek Skowroński

>> Aikikai

Aikikai – główna gałąź Aikido. Jedna z najbardziej tradycyjnych szkół Aikido, ale z powodu dużej ilości różnych nauczycieli nie mająca wyrobionej drogi rozwoju. Jest bardzo wiele organizacji i klubów zrzeszonych pod wspólną nazwą Aikikai w każdym kraju. Aktualnie jest już drugi spadkobierca po Morihei’u Ueshibie, który przewodzi szkole – syn Kisshomaru Ueshiby – Waka Sensei /Młody Nauczyciel/ Moriteru Ueshiba.


Autor: Darek Skowroński

>> Wstęp

Po śmierci M. Ueshiby większość z jego uczniów poczuło potrzebę, lub zostało na nich wymuszone, to aby kontynuowali drogę O’Sensei. Jak każdy człowiek tak i oni różnili się miedzy sobą „Widzeniem i rozumieniem” Aikido. Dlatego w tej chwili mamy kilka odmian, które wyrosły ze wspólnego korzenia Aikido.

Poniżej krótkie omówienie głównych szkół Aikido:


Autor: Darek Skowroński