aikido, ki, kiaikido, łódź, lodz, lodzka, łódzka, sekcja, dojo, ćwiczenia, sala, gimnastyczna, sztuki, walki, zajęcia, zajecia, aikido dojo, aikido łódź, dojo łódź, sztuki walki, walka, samoobrona, sport, sporty, martial, arts, seagal, ueshiba, aiki, aikikai, kimono, japonia, nippon, ki


>> Ki Aikido

Ki Aikido – styl powstały w 1971 r. i nauczany przez Koichi Tohei’a. Nazwa skrótowa, gdyż pełna nazwa to Shin Shin Toitsu Aikido /Aikido ze skoordynowanym ciałem i umysłem/ Główną uwagę skupia się tu na relaksie i użyciu tzw. siły „Ki”. Założeniem jest tu przeniesienie filozofii Aikido na codzienne życie a nie tylko traktowanie Aikido jako układów ruchu i technik samoobrony..
 Ponieważ filozofia Aikido zakłada, ze jest sztuką samoobrony i nie uczy się w niej agresywnego ataku a jedynie obrony przed takim atakiem to dużo powstało nieporozumień na temat Taigi Competition /Zawody Taigi/. Nazwa „zawody” nie powinna być brana dosłownie, ale jako forma pokazu i partnerstwa a także mobilizacja do poprawiania swoich możliwości. Można by to w pewnym sensie porównać do zawodów w gimnastyce artystycznej.
Ki Aikido w 2003 roku zostało przekazane z rąk Koichi Toheia do jego spadkobiercy – syna, Doshu Shinichi Tohei’a, Ze szkoły tej odeszło wielu wysokich rangą nauczycieli, zarówno w Japonii jak i za granicą. Chociaż reputacja Toheia pozostała nienaruszona Ki No Kenkyukai jest w Japonii organizacją niewielką i ogromnym wsparciem są filie zagraniczne. W marcu 2001 r. odbyło się ostatnie seminarium poprowadzone przez Tohei Sensei.


Autor: Darek Skowroński